Fotowoltaika - pytania i odpowiedzi

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania z dziedziny fotowoltaiki. Jeżeli mają Państwo więcej pytań, zapraszamy do skontaktowania się z nami poprzez formularz kontaktowy.

ozawo-system-fotowoltaika

Wiedza ogólna

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z plastrów krzemowych dzięki którym zachodzi proces zamiany światła w energię elektryczną. Technologia i procesy produkcyjne paneli ulegają stałym modyfikacjom co powoduje ciągły wzrost mocy wyrażanej w kWp.

Panel o mocy np. 370 kWp (najpopularniejsze na rynku) według badań w warunkach laboratoryjnych wyprodukuje w skali roku 370 kWh energii co się równa 0,37 MW. Wielokrotność paneli pozwala na dobranie właściwej mocy całej instalacji, która zaspokoi potrzeby gospodarstwa domowego.

Domowa wersja instalacji instalacji fotowoltaicznej składa się z:

  • paneli słonecznych,
  • inwertera zwanego falownikiem,
  • zabezpieczeń prądowych,
  • systemu odgromowego.

Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło na energię elektryczną (prąd stały DC), a inwerter zamienia prąd stały DC w prąd zmienny AC o parametrach dostosowanych do energii z sieci.

Wszelkiego rodzaju zabezpieczenia stało prądowe jak i zmienno-prądowe oraz system odgromowy zabezpieczają dom, sprzęt i domowników przed niepotrzebnym ryzykiem.

Instalacja jest najbardziej wydajna w dni słoneczne, jednakże nawet w dni pochmurne instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną, ale w mniejszej ilości.

Niestety cień nie jest sojusznikiem instalacji fotowoltaicznej. Nasz doradca techniczny w trakcie audytu analizuje wszelkiego rodzaju zacienienia na dachu lub gruncie powstałe przez drzewa, kominy, budynki. Istnieją rozwiązania techniczne, które umożliwiają ograniczyć do minimum ubytki uzysku mocy powstałe w wyniku zacienienia instalacji.

Każda instalacja podłączona do sieci energetycznej i spełniająca wymogi programu „Prosument” ma możliwość zmagazynowania nadwyżki energii elektrycznej. Nadwyżka wyprodukowana w dzień jest, zgodnie z umową zawartą z operatorem sieci magazynowana do czasu jej wykorzystania, jednak nie dłużej niż rok.

Procedury - krok po kroku

Nasi doradcy techniczni w trakcie audytu oceniają potrzeby energetyczne i oczekiwania klienta, przeprowadzają analizę instalacji domowej, połaci dachów, azymutów, zacienień, zabezpieczeń i wielu innych. Na podstawie zebranych danych przedstawia klientowi optymalne rozwiązanie dla domu i po akceptacji zaproponowanych rozwiązań zawiera umowę.

Tak, wykorzystujemy najnowocześniejsze narzędzia do zdalnej pracy z naszymi klientami. Współpracujemy z instytucjami gwarantującymi bezpieczeństwo zdalnego podpisywania umów oraz zabezpieczenie prawne obu stron transakcji.

Umowę kredytową  dla osób fizycznych do maksymalnej wartości 21 000 PLN można podpisać zdalnie za pomocą kodu SMS.

Instalacja jest dobierana i dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta. Dobrze zaprojektowana instalacja pozwala klientowi zaspokajać bieżące potrzeby energetyczne klienta na wiele lat do przodu. Doradcy techniczni analizują również przyszłe potrzeby i plany klientów takie jak np. wymiana kotła grzewczego na elektryczny czy zakup auta elektrycznego. Takie informacje pozwalają szczegółowo dobrać moc instalacji.

Montaż instalacji jest indywidualnie ustalany z każdym klientem. Dostosujemy termin montażu instalacji do dogodnego dla klienta terminu. W sprzyjających warunkach atmosferycznych montaż trwa od 1 do 3 dni w zależności od wielkości instalacji.

Pomimo informacji ze świata, że instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe zalecane jest mycie paneli. W warunkach dużego zapylenia np. w okresie żniw czyszczenie paneli jest wskazane. Jest to jedyna czynność, którą właściciel instalacji powinien wykonywać.

Jak każde urządzenie, instalacja powinna przejść okresowy przegląd techniczny. Nasza firma zaleca przeprowadzanie przeglądów technicznych raz do roku. Jest wiele czynników wpływających na żywotność instalacji takie jak np. wiatr, który może doprowadzić do luzowania się elementów konstrukcyjnych. Gwarantuje to długowieczność oraz bezpieczeństwo w użytkowaniu instalacji.

Gwarancja każdego elementu instalacji jest inna. W zależności od doboru komponentów instalacji okresy gwarancji wynoszą od 5 do 15 lat na inwertery, a do 12 do 25 lat na panele fotowoltaiczne.

Zaraz po zakończeniu montażu instalacji fotowoltaicznej dokonujemy w imieniu klienta zgłoszenia instalacji PV do zakładu energetycznego. Zakład na podstawie wniosku dokonuje wymiany licznika standardowego na licznik dwukierunkowy umożliwiający dokonanie bilansu energii pobranej z sieci jak i wysłanej do sieci energetycznej. Jest to jeden z warunków uczestniczenia w programie „Prosument”, który umożliwia magazynowanie nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Wymiana licznika jest bezpłatna.

Nie ukrywamy że nie ma urządzeń które się psują. Gwarantujemy kontakt serwisowy w przeciągu maksymalnie 24 godzin od zgłoszenia usterki poprzez zakładkę „Serwis” na naszej stronie internetowej.

Finansowanie

Tak, istnieją dofinansowania do fotowoltaiki. Najpopolarniejszy program to „Mój Prąd”, W programie tym można uzyskać dofinasowanie do 5000 PLN. Bardzo często istnieją jeszcze regionalne programy finansujące fotowoltaikę, organizowane przez gminy.

Aby przystąpić do programu Mój Prąd należy, zamontować instalację fotowoltaiczną, wymienić licznik na dwu kierunkowy, podpisać kompleksową umowę z operatorem sieci OSD, złożyć wniosek na stronie: mojprad.gov.pl

Ulga termomodernizacyjna przysługuje dla każdego kto poprzez inwestycję i modernizację budynku zmniejszy ilość energii niezbędnej do ogrzewania. Ulgę można wykorzystać na wymianę pieca CO np. piec węglowy wymieniamy na Indukcyjny lub na instalację łączoną np. Instalacja fotowoltaiczna i piec indukcyjny w miejscu tradycyjnego pieca węglowego.

O ulgę termomodernizacyjną można wystąpić tylko wtedy gdy inwestycję finansujemy poprzez kredyt. Wniosek składamy w banku, w którym ubiegamy się o kredyt, a w/w bank musi mieć podpisaną z Bankiem BGK.

Środki z ulgi termomodernizacyjnej zostaną wpłacone do banku w którym mamy podpisaną umowę kredytową inwestycji i zostaną zaliczone na poczet częściowej spłaty kredytu.

Tak, współpracujemy z instytucjami zajmującymi się finansowaniem lub kredytowaniem inwestycji. W zależności od zapotrzebowania finansowania dobieramy instytucję i formę finansowania np. Kredyt, Leasing, Fundusze.

Masz więcej pytań?

Bardzo chętnie odpowiemy na każde pytanie. W tym celu zapraszamy do skorzystania z naszego formularza kontaktowego.